SISEKAITSEAKADEEMIA INNOVATSIOONIPÄEV NR 7


„Tuleviku kodeeritud sõnum“

23. märts, Kase 61

Kui tahame ennustada tuleviku matemaatilist valemit, siis peame uurima nii minevikku kui ka olevikku – need ongi teaduse tingimused.

Henri Poincaré

Euroopa on seismas silmitsi suurte väljakutsetega mitmes valdkonnas. Teadustegevus ja teadmistepõhisus on tasakaalustav element, mis asetab ühele kaalukausile turvalisuse ja julgeoleku ning teisele vabaduse ja mobiilsuse. Teadus- ja rakendusuuringutel on praegusajal kandev roll, ergutades uute tehnoloogiate kasutuselevõtmist ja innovatsiooni. Sisekaitseakadeemia innovatsioonipäev on üritus, mis ehitab ühendava silla teadustegevuse ja innovatsiooni vahele. Toome teieni valiku Siseministeeriumi haldusalas toimunud uuringutest, räägime praeguste ja tulevaste ametnike digipädevusest. Lisaks üritame lahti kodeerida tuleviku varjatud sõnumeid, teadvustades anlüüsivõime tähtsust tänapäeval, ning esitleme uusi lahendusi ja tuleviku suundumusi. Teieni jõuavad põnevad lahendused innovatsioonipäevale eelnenud siseturvalisuse HÄKATONILT.

Tulevikus kohtume!

Marek Link

Sisekaitseakadeemia

arendusprorektor

 

PÄEVAKAVA

9.30­­–10.00 

Tervituskohv ja registreerimine Sisekaitseakadeemia B-korpuse fuajees
10.00–10.15

Avasõnad 
Sisekaitseakadeemia rektor Katri Raik ja päeva moderaator, arendusprorektor Marek Link 

10.15–11.30

Teadmistel põhinev innovatsioon

Teadmistepõhisus on tulemusliku innovatsiooni üks peamisi eeldusi. Päeva esimeses pooles tutvume Sisekaitseakadeemias ja Siseministeeriumi haldusalas tehtud rakendusuuringutega.  

 

Uuring 1: Kuidas uurida efektiivsust?

Finantskolledži dotsent Indrek Saar võttis koos oma meeskonnaga fookusesse infonumbrite häirekeskuse töökeskkonnaga liitmise ja ühe lühinumbriga kontaktkeskuse loomise efektiivsuse. Milliste järeldusteni jõuti, mida võiks uuringust õppida ning mida toob tulevik? 

Uuringut kommenteerivad Kaili Tamm ja Marek Link. 

 

Uuring 2: Nutikate tehnoloogiate kasutamine eeldab eelkõige nutikat kasutajat

Eestlased on uhked oma digitaalse maine üle: olgu selleks siis e-residentsus või wifi iga kännu ja mätta otsas. Kuidas asjalood tegelikult on?
Margo Peters Lääne prefektuurist uuris oma Frontexi magistritöös Eesti ja Soome piirivalvurite tehnoloogia kasutamise ja vastuvõtu võimet, keskendudes just inimtegurile, mis suures muutmistuhinas võib tihti tähelepanuta jääda.

Uuringut kommenteerivad Priit Heinsoo, Marek Link ja Raul Savimaa. 

 Tehnoloogia näited
Politsei- ja piirivalvekolledži direktor Priit Heinsoo viib meid kurssi uute tuultega tehnoloogia vallas ning tutvustab elektrišokirelva, kehakaamerat ja 3D-skännerit. 
11.30–12.00Kohvipaus
Dirk-Jan Rijneveld
(Holland, e-semble) avardab virtuaalreaalsust.
12.00–13.30Tuleviku lahtikodeerimine
 Kood 1: Geoinformaatika ei ole termin, mida tavapäraselt sisejulgeoleku või turvalisusega seostatakse. Samas tungib see valdkond järjest enam meie igapäevasesse töö- ja eraellu. Mida geoinformaatika siis tegelikult endas peidab? Millised võimalused haldusalas geoinformaatika kasutamiseks loodud on ning millised põnevad arendused on ees ootamas? Saladuseloori kergitab SMIT geoinformaatik Kaido Irdt ja Sisekaitseakadeemia arendusosakonna projektijuht Marit Dremljuga-Telk

 Kood 2: Massiivne andmemaht, kiire infovoog ja pidev vajadus saada täpne ülevaade olukorrast riigis – tuttav olukord paljudele analüütikutele. Oleks vaid masin, mis võimaldaks lisaks analüüsile ka sünteesida. Sisejulgeoleku valdkonna uuringud võivad tulevikus olla vaid nupuvajutuse kaugusel. Seda muidugi juhul, kui lähtekood on õige. Seekord näitame teile ühte võimalikku lahendust koostöös Defendeciga, Jaan Hein.

 

SMIT tegeleb põnevate arendustega. Kas tead, mida kujutab endast demineerijate tarkvara, mis peitub nimetuste ESTER kohver või PIKO taga? Evelin Trink annab SMITi arendustest lühikese ülevaate ning juhatab sisse kohvipausi demodega tutvumiseks.

13.30–14.30

Hariv paus - haara väike snäkk ja tee tutvust SMITi uute arendustega.

14.30–16.00

Innovatsioon: ideest teostuseni

Sisekaitseakadeemia lipukiri „Verbis aut Re“ kõlab tõlgituna „Sõna või teoga“. Innovatsioonist rääkides peaks sõna „või“ asendama sõnaga „ja“, sest tähtis ei ole mitte uutest lahendustest rääkimine, vaid nende teostamine ja rakendamine.

Kuidas peaks Siseministeeriumi haldusalas innovatsiooni suhtuma? Milline on laiem pilt? Sellest räägib Siseministeeriumi asekantsler Hannes Kont.

Sisekaitseakadeemia ja SMITi koostöös korraldatud innovatsiooni ja loometegevuse töötoas „HÄKATON“ said ideed teatud tulemusteni. Hoogtöö tulemusi tutvustavad ideede autorid. Muu hulgas vaatame, mis on saanud eelmise aasta innovatsiooni konkursi võidutööst „Tuleohutuse äpp“.  

 Kokkuvõte päevast

 *Korraldajad jätavad endale õiguse teha kavas vajalikke muudatusi

Teata oma osalemise soovist juba täna!

Kase 61, 12012 Tallinn, Üldtelefon 696 5644, Faks 696 5343, E-post: info@sisekaitse.ee