Uudised

Hüvastijätt Andres Pungaga

Foto

Andres Pung (19.05.1955 - 27.03.2021)

Sisekaitseakadeemia langetab sügavas leinas pea, mälestades suurepärast kolleegi ja sõpra õppeprorektor Andres Punga. 

Andres omandas keskhariduse Tartu II Keskkoolis, kuid paralleelselt õppis ta ka Heino Elleri nimelises muusikakoolis. Ta lõpetas aastal 1978 Tallinna Riikliku Konservatooriumi muusikateaduse erialal, aastal 1983 lõpetas Andres aspirantuuri. Aastatel 1983-1990 oli ta Tallinna Riiklikus Konservatooriumis vanemõpetaja, hiljem juba dotsent ja kateedri juhataja. Alates aastast 1992 kuni 2003 oli Andres Eesti Muusikaakadeemia õppe- ja teadusprorektor. Aastast 2003 juhtis Andres Haridus- ja Teadusministeeriumis kutse- ja täiskasvanuhariduse osakonda, olles ühtlasi Eesti Muusikaakadeemia Tartu filiaali dotsent. Andres oli Sisekaitseakadeemia õppeprorektor alates 01.08.2015.

Andrese panus Eesti haridusellu on olnud hindamatu. Lisaks on Andres osalenud paljude töörühmade, otsustuskogude, nõukogude ja rahvusvaheliste organisatsioonide töös.

Verbis Aut Re-s ilmus 2019. aastal Andresest persoonilugu. Lugu Andresest on loetav SIIN. 


Andres Punga mälestuseks on avatud elektrooniline mälestusraamat.
Järelhüüe Andresele on võimalik kirjutada SIIN.


ANDRES PUNGA MÄLESTUSEKS


Andres oli tohutu pühendumisvõimega ja meeldiv inimene. Isegi kui tema suur armastus oli muusika, siis tema viimane mission Sisekaitseakadeemias oli see, kuidas luua ja arendada sisekaitselise valdkonna haridust nii, et see oleks Eesti jaoks parim. Tema juhtimisel läbis Sisekaitseakadeemia rahvusvahelise institutsionaalse akrediteeringu, kõik õppekavad viidi üle modulaarstruktuurile, katsetati ja prooviti erinevaid õppe läbimise formaate ning parendati õppekavade üldist kvaliteeti. Ta on akadeemiaperele jätkuvalt innustuseks, inspiratsiooniks ja eeskujuks. Sisekaitseakadeemias jäädakse teda taga igatsema ja kindlasti jätkatakse tema alustatut, et akadeemia oleks eeskujuks kogu Euroopale ja aitaks meie kodumaad luua paremaks, kindlamaks ja turvalisemaks.


Sisekaitseakadeemia nimel, rektor Marek LinkViimane kõnelus Andresega
 

Kuidas lahkujale öelda,
et ta ongi hoitud?
Et ta mõtted kestavad
ka pärast järgmist koitu.
 

Et ta mälupiltides
on ikka meie juures –
jagamas ja abistamas
kogukonnas suures.
 

Kuidas olla valmis hetkeks,
mida me ei oota?
Ilusam on ikka aina
uskuda ja loota.
 

Vahel lootus aitab võita
lahingute raskust.
 

Mälestuste merre nukralt
kaotuspisar laskub.


Epp Jalakas


Minu mälestus Andresega seostub 2017-2018, kui koos tema ja teiste SKA kolleegidega arendasime tolli ja maksunduse eriala uut õppekava. Koostöö oli meeldiv ja edasiviiv, Andres inimesena ääretult sümpaatne. Sügav kaastunne lähedastele.

Terje Kürklü, Maksu- ja Tolliamet, Personaliosakond


Andres jättis mulle alati targa, meeldiva, tasakaaluka ja rahuliku inimese mulje - täpselt selline peabki minu meelest üks hea juht olema. Olen siiani üsna liimist lahti sellepärast, et teda enam meie hulgas ei ole ...

Siret Linnas, SJI õppekorralduse spetsialist


Andres, väga väärikas, viisakas, mõistev ja ära kuulav. Väga ootamatu ja raske kaotus, suur kaastunne lähedastele!

Kady Danilas, Päästekolledž


Igas olukorras väljapeetud, aga samas äärmiselt soe ja sõbralik inimene. Andresega suheldes ei tekkinud kunagi tunnet, et ta teeb seda möödaminnes, vaid alati kogu tähelepanuga ja aega pühendades.

Dorel Käosaar


Andres oli alati sõbralik ja soe, ausalt ja siiralt "kohal". Selliseid inimesi ei ole maailmas üleliia palju, temasuguseid ei olegi.
Siiani on meeles juhuslik kokkusaamine Augustibluusil. Minu abikaasale tutvustas ta end lihtsalt "töökaaslasena", rõõm kohtumisest ning tugev ja soe terekäsi on meil mehega siiani meeles...

Soovime perele jõudu olla ja elada.
Ta jääb te silmateral sätendama,
ta jääb te maastikule,
kuigi puudub ...
 
Ülle Vanaisak, PPK

Andres julgustas igaüht eri- ja tööalaselt aga ka isiklikult. Tema tagasiside atesteerimisel aitas leida kutsumuse Sisekaitseakadeemias, kahjuks tuleb seda nüüd temata ellu viia. Tema soe naeratus sulatas jäised suhted ja targad rahumeelsed sõnad parandasid haavu.
Jääme teda väga igatsema!
Siiras kaasutunne kõigile leinajatele.
 
Stella Polikarpus

Muhe, humoorikas, sõbralik, äärmiselt ja alati toetav, pühendunud, kindlameelne - nii jään Sind, Andres, mäletama!
Südamest aitäh Sulle!
 
Elen Laanemaa

Töötasime Andresega kümme aastat kolleegidena Tartus ja Sisekaitseakadeemias tõi tee meid uuesti kokku. Alati võis olla kindel, et Andres mõistab ja respekteerib inimest, kes oma asja eest seisab. Ja Andres teadis ikka, mille eest tema seisab, oli kindel ja toetav.

Kahju, et aeg jäi lühikeseks. On olnud au tunda ja koos töötada.
Minu sügav kaastunne leinajatele.

Anne Kivimäe
Mäletan päeva, mil nägin Andrest esimest korda.
Aasta oli 2008. Eesti Teaduste Akadeemia. Uute õpikute avalikud esitlused.
Andres pidas kõne - õnnitles autoreid.
Mul on siiani selgelt meeles tema tasakaalukas olek, rahulik hääl...ja isalikult soe pilk.

Aitäh, Andres!

Sügav kaastunne lähedastele.
 
Silvia Luige, Justiitskolledž

Lahkunud on Sisekaitseakadeemia õppeprorektor Andres Pung, kelle panus sisejulgeolekualase hariduse arengusse on hindamatu. Jääme mäletama teda avatud, sooja ja tegusa inimesena imetlusväärselt laia silmaringiga. Oleme tänulikud Andresele tema pühendumuse eest Eesti riigile.

Kaitsepolitseiamet langetab leinas pea ning avaldab kaastunnet Andrese perele, lähedastele ja Sisekaitseakadeemia kolleegidele.
 
Arnold Sinisalu Kaitsepolitseiameti nimel

Mulle alati meeldis Andrese siiras olek ja viisakus. Imetlesin tema rahulikkust, intelligentsust ja mõnusat isalikku olemust. Jään akadeemias tema südamlikku naeratust ja sümpaatset “Tere” igatsema!

Sügav kaastunne Andrese lähedastele.

Liis Käämer


Iga lahkumine on ootamatu ja raske,
iga teelesaatmine kurb …

Andrese siiras ja helge pühendumine igaühele, osavõtlikkus, tema õpetused ja juhatus jäävad meiega. Selleks, et teda mõtetes meiega hoida ja tema õpetust edasi kanda.

Sügav kaastunne lähedastele.

Inge Lindsaar


Langetame leinas pea, sest lahkunud on Sisekaitseakadeemia õppeprorektor ja Finantskolledži nõukogu liige, suurepärane kolleeg Andres Pung. Andresel oli suur panus õppekavade ja programmide koostamisse nõnda, et Sisekaitsekadeemia kadettidest saaksid ametnikud, kes seisavad targalt ja julgelt ausa maksukonkurentsi eest. Alati avatud uutele mõtetele ja andes endast parima, arendas ta Finantskolledžit aina tugevamaks ning sisendas neid väärtusi oma eeskujuga nii kolleegidesse kui ka kadettidesse.

Maksu- ja Tolliamet avaldab kaastunnet kõigile Andrese lähedastele ja kolleegidele.
 
Rivo Reitmann, Maksu- ja Tolliameti peadirektori asetäitja ja Finantskolledži nõukogu esimees
 

Tuul puude ladvus tasa kiigub, me vaikses leinas langetame pea. Mälestame ja mäletame.

Häirekeskuse pere


Avara hingega, tasakaaluka meelega, sõbralik ja alati positiivne, turvaline ja kindel ning ikka tagasihoidliku huumorivälguga pilgus. Andres, jääme Sind mäletama!

Reet Remmel


Andres oli hea ülemus, kes hoidis oma meeskonda ning tundis päriselt ka meie tegemiste vastu huvi. Iga hommik Andres tuli õppeosakonnast läbi ja küsis, kas kohvi ka teeme. Meie viimane kohtumine oli just selline, lahkudes ütlesid, et, näeme, töö vajab tegemist.

Marit Teras, õppeosakonna spetsialist


Jään Andrest meenutama sooja tundega südames. Ta väga hea inimene - härrasmehelik, viisakas, tähelepanelik ja alati abivalmis. Ja suurepärane juht - suure töövõimega, oskas teha konstruktiivset kriitikat, lahendustekeskne.
Sügav kaastunne lähedastele!

Lia Toro, SKA õppeosakonnas aastatel 2013 - 2016


Andres, jääd meiega mälestustes ja oled eeskujuks - ikka targalt tasakaalukas ja pühendunud, ärakuulamisega toetav, alati soe ja sõbralik. Väga valus kaotus.
Siiras kaastunne lähedastele!

Külli Saluste

 

Andres oli igas olukorras tõeline härrasmees – alati soe, südamlik, abivalmis, tasakaalukas, väljapeetud, töökas, tark jne jne.

Viimast korda kohtusime Andresega ilmselt suvel, kui ta ootamatult täpselt samasse randa astus, kus mina koos laste ja sõpradega suvitasin. Kuigi tavapäraselt olin ma harjunud Andrest nägema töises keskkonnas, viigipüksid jalas ja triiksärk seljas, siis tol korral olid tal viigipükste asemel küll ujukad, aga suvine lühikeste varrukatega triiksärk oli tal siiski seljas. Ka rannas.

Jalutasime suvilate poole tagasi, temal valged särgihõlmad tuules lehvimas, mina vahepeal rüselevaid lapsi hurjutades, ning rääkisime maast ja ilmast, tööst ja perest. Andresega ei olnud vist võimalik mitte kunagi ajada igavat ja tühja juttu. Tuli välja, et olin tulnud puhkama täpselt tema vanade peretuttavate, suvekodu naabrite juurde. (Imestasin, et polnud temaga seal eelnevatel aastatel kokku põranud.) Viimase asjana näitas Andres uhkuse ja elevusega enda suvila uut terrassi, mille ta oli just valmis saanud. Ja tõesõna – isegi tema terrassi ehitamisest sain ma oma koduterrassi jaoks kaks imehääd mõtet! Ilmselt ei võtnud Andres mitte kunagi ette ühtki asja nõnda, et ta poleks seda põhjalikult läbi mõelnud ja parimaid lahendusi välja valinud.

Akadeemiast meenub veel eriliselt seik, kui Raadio 4 soovis rääkida sisseastumistest vene keeles. Kuna Vadimi parasjagu ei olnud, siis oli tükk tegemist, et leida keegi, kes oleks nõus vene keeles raadios rääkima. Tagasihoidliku inimese ja prefektsionistina ütles alul ka Andres, et ta pigem ei teeks seda intervjuud, kuna pole enam aastaid vene keelt praktiseerinud ja et ta on ilmselt veidi roostes. Pärast pisukest veenmist ja mõistmist, et tõepoolest pole ka mitte kedagi teist, kes oleks selleks suuteline, tegi ta selle venekeelse intervjuu loomulikult ära täiesti suurepäraselt.

Aitäh sulle, Andres, et inspireerisid ja innustasid. Et näitasid, kuidas südame ja heaga saab veelgi paremini!

Eger Karuse, endine kolleeg Sisekaitseakadeemiast


Tark, tasakaalukas, pühendunud, sõbralik, suunurgas ikka naeratus. Nii on Andres minu mälestustes. Olen väga tänulik, et sain Andresega koos töötada. Tunnen temast puudust.
Siiras kaastunne lähedastele!

Aire Luts-Vähejaus, TÕK


Kui maailmast lahkuvad sellised inimesed, jääb see maailm palju vaesemaks. Nii palju aastaid oleksime veel saanud nautida Andres Punga tarkust, lahkust ja sõbralikkust! Nüüd aga jääb igaveseks südamesse Andrese valgus ning saavutuste ja olemuse eeskuju.

Oksana Belova-Dalton


Kõige paremad mälestused, alati sisukad vestlused ja arutelud ning kindel toetus Andrese poolt... Kahju, kahju, kahju.
 
Edvard Remsel

Andres Pung oli mees, kes pidas oma sõna. Ta oli lahendustele orienteeritud inimene, kõik küsimused ja mured said temaga alati korda ja kokkulepped pidasid. Ääretult sümpaatne inimene, kelle panus siseturvalisuse haridusse ja valdkonna edendamisse oli hindamatu.

Sügav kaastunne lähedastele ja Sisekaitseakadeemia perele.

Kuno Tammearu, Päästeameti peadirektor


Kuigi töötasime erinevates asutustes, siis oli mul Andresega väga tihe koostöö. Andres oli äärmiselt tark, tasakaalukas, viisakas härrasmees, härrasmees selle parimas mõttes.
Mäletan, kuidas ma teda esimest korda nägin esitlemas politseihariduse mudeli ülesehituse loogikat ja ma mõtlesin, kui lihtsalt ja loogiliselt ta seda kõike suutis seletada ning kui hea meel mul oli, et Sisekaitseakadeemia on saanud oma ridadesse suurepärase eksperdi.
Andres oli soe inimene, jään temast ja aruteludest temaga puudust tundma.
 
Aivi Sirp, Siseministeeriumi personalipoliitika osakonna juhataja