Uudised

Õpi päästekorraldajaks!

Foto

Häirekeskuse visiooniks on olla tark ja uuendusmeelne asutus, kes märkab inimesi ja abivajadust ning loob ühiskonnas turvatunnet. Nende eesmärgiks on anda igale inimesele hoolivat ja asjatundlikku abi. Vastates aastas miljonile hädaabikõnele, on just päästekorraldaja võtmelüliks abivajaja ja –andja vahel.

Sisekaitseakadeemia päästekorraldaja eriala tudeng Jane Peiponen räägib, miks ta sellise elukutse kasuks otsustas.

Enne akadeemiasse õppima asumist oli Janel tekkinud pooleaastane paus. Ta oli oma eelmisel töökohal kogenud läbipõlemist ja see tegi teda edasiste plaanide osas ettevaatlikuks.

„Ühel hetkel nägin sotsiaalmeedias kuulutust, et päästekorraldaja erialale on välja kuulutatud lisavastuvõtt. Varasemalt ei olnudki ma mõelnud, et kes see päästekorraldaja õigupoolest on. Peale kuulutuse nägemist uurisin asja ja rääkisin ka sugulastega, kes Politsei- ja piirivalveametis töötavad, ning sain positiivset julgustust,“ sõnas Jane.

„Ma olen varasemalt töötanud korrakaitseametnikuna, lastekaitsespetsialistina ja kriminaalhooldusametnikuna. Olen kogu elu töötanud ametikohtadel, kus on minu eesmärgiks inimeste aitamine. Minu jaoks on päästekorraldajaks olemine kõigele eelnevale loogiline jätk,“ märkis Jane.

Päästekorraldaja töö eesmärk on inimesi aidata. Kõige tähtsam on välja selgitada hädaabinumbrile helistava inimese mure ja selleks tuleb osata inimest kuulata ning küsida õiged küsimusi. Kui on selge, millist abi inimene vajab saadetakse vajadusel inimese juurde kõige õigem ressurss politsei, pääste ja/või kiirabi näol. Väga tihti saab ka inimest aidata soovitades tal helistada perearstile või suunates kõne edasi heade koostööpartnerite telefonidele.

Päästekorraldaja peab olema väga kõrge empaatiaga ja rahulik. Väga oluline iseloomuomadus on ka kannatlikkus, sest ärevil inimesel võib kuluda info edastamiseks rohkem aega. Oluline on veel vene keele oskus, kuna hädaabinumbrile tehtavatest kõnedest on väga paljud ka venekeelsed. „Õnneks saab vene keele kenasti koolis selgeks,“ julgustab Jane!

„Sa ei ole 100% kindel, kas see eriala on sinule sobiv? Mina ka ei olnud. Ma ei olnud kindel ka veel enne praktikat. Ja see on okei. Aga kui mõte ja soov sinnapoole kaldub, siis tule ja õpi. Sa ei ole üksi ei koolis ega hiljem ka töösaalis. Ja igav ei hakka kohe kindlasti.

Ma julgustan kõiki tulema päästekorraldaja eriala õppima, kunagi pole hilja vahetada elukutset ja proovida midagi uut. Meiega koos õpivad väga erinevas vanuses inimesed, isegi vanaema staatuses naisterahvaid on selle eriala lõpetanud. Päästekorraldus on südamega tunnetatav töö, millega saad anda panuse Eesti turvalisusesse,“ julgustab Jane.

Päästekorraldaja erialal õpitakse vastu võtma ja menetlema 112 numbrile saabuvaid hädaabikõnesid. Eriala edukalt lõpetanud saavad tööd Häirekeskuse piirkondlikes keskustes Tallinnas, Tartus, Jõhvis ja Pärnus. Sisekaitseakadeemia õppekeskustes on loodud kõik tingimused nii sportimiseks, puhkamiseks kui ka õppetööks. Kõigil akadeemias õppijail on kogu õpiaja jooksul võimalus elada õppehoonete vahetus läheduses asuvas ühiselamus. Lisaks sellele makstakse kõigile päevaõppe kadettidele põhistipendiumi ja tublimad õppurid saavad taotleda ka lisastipendiume. Lisavastuvõtt päästekorraldaja erialale avatakse, sest põhivastuvõtu korras õppekohad ei täitunud. Ometi on vajadus valdkonna spetsialistide järele suur. Avaldusi saab esitada läbi SAIS-i 30. juulist – 9. augustini. Täiendava vastuvõtuga avaldused esitanud kandidaatidega viiakse vajalikud testid ja katsed ning kutsesobivusvestlused läbi augustikuu keskel. Vastuvõttu puudutav info on leitav Sisekaitseakadeemia kodulehel SIIN.