Uudised

Raport „Sisekaitse personalireservid ja nende vajadus“

Kaas

Sisekaitseakadeemias ilmus raport „Sisekaitse personalireservid ja nende vajadus“, mille autoriteks on Vladimir Sazonov, Diana Marnot, Oksana Belova-Dalton ja Triin Roosve.

Personalireservide raportis esitatakse võimalusi, kuidas täiendada kriisiolukorras sisejulgeoleku valdkonna personaliressursse. Raport annab ülevaate olemasolevatest ja võimalikest personalireservidest Eestis ning nende rakendamisvõimalusest sisejulgeoleku valdkonnas, toonitades muu hulgas õppekogunemiste olulisust.

Kuna Eesti Kaitseväes ja Kaitseliidus on olemas tõhus reservväelaste süsteem, siis tehakse raportis ettepanek sarnase süsteemi väljatöötamiseks Siseministeeriumi valitsemisalas. See näeks ette personalireservide süsteemi loomist ja jätkusuutlikkuse tagamiseks perioodiliselt reservistidele õppekogunemiste korraldamist.

Kuna sisejulgeoleku eesmärk on tagada riigis kord, siis tuleb julgeoleku tagamist käsitleda laiemalt kui vaid korrakaitset. See tähendab, et näiteks enne, kui politseil tekib vajadus ohu tõkestamiseks sekkuda, on võimalik ka teistel julgeolekut tagavatel asutustel ohte ennetada või maandada.

Autorid on jõudnud järeldusele, et riigis on juba olemasolevaid süsteeme ja isikuid, mida ja keda saaks edukalt kasutada sisekaitse personaliressursside suurendamiseks. Küll aga on vaja leida süsteemne lahendus nn topeltmütsistamise probleemile. Selleks soovitavad autorid kaardistada reservistid ja nende tegevusvaldkonnad ning luua ühtne süsteem, mida haldaks näiteks Kaitseressursside Amet.

Raporti lõpus esitatud ettepanekud toetuvad eelkõige ekspertidega tehtud poolstruktureeritud intervjuudele, aga ka ühiskondlikule diskussioonile, ja võtavad arvesse olemasolevaid dokumente (sh õigusakte).

Raporti autorid tänavad kriitiliste märkuste eest Erkki Koorti, Kalvi Almoseni ja Ain Sari, kes aitasid parandada uuringu kvaliteeti.

Raport on kättesaadav DIGIRIIULIST.