Uudised

Sisekaitseakadeemia konverentsil arutlesid tippeksperdid kriisi mõjude üle

Foto: Arno Mikkor

Sisekaitseakadeemia korraldas 3. ja 4. detsembril rahvusvahelise hübriidkonverentsi «Turvaliselt kriisis», kus oma ala tippeksperdid Eestist ja naaberriikidest pakkusid parimaid õppetunde ja kogemusi siseturvalisusest, tervishoiust ja hariduse andmisest muutunud maailmas.

Konverentsi esimene päev oli ettekannete ja paneeldiskussioonide päralt, kus arutleti kriisi mõjude üle erinevates eluvaldkondades, aga keskenduti just siseturvalisusele ja julgeolekupildile. Hinnati valmidust uuteks kriisideks ning tutvustati ka naaberriikide kogemusi kriisis. Konverentsi esimesest päevast võtsid videosilla vahendusel osa 500 inimest 21 erinevast riigist.

Hübriidkonverentsi avas siseminister Alar Laneman videotervitusega.

Sisekaitseakadeemia rektor Marek Link tõdes oma kõnes, et konverentsi toimumine on omamoodi väike ime. ’’Käesoleva pandeemiaga võitlemisel oli meil kaks valikut – kas põgeneda ja varjuda või kohaneda ja võidelda. Meie valisime teise variandi ning nuputasime välja formaadi, kuidas teid kõiki kokku tuua, mõtteid vahetada ning uusi ideid luua. Konverentsi pealkirjaks sai valitud ’’Turvaliselt kriisis’’ ning seda just erinevatest faktidest lähtuvalt, sest kriis võib olla ju mitmes erinevas emotsioonis, tundes või positisioonis.’’

Kriis on muutnud meie teadaolevat maailma ning muudatused on toimunud majanduses, hariduses, tervishoius, julgeolekus ja töösuhetes. Mõtteid ja kogemusi jagasid paljud oma valdkonna tipptegijad, sealhulgas Priit HõbemägiLavly PerlingMerike SaksTiit LandSvante WergerKirsi HenrikssonDimitrijs TrofimovsAlexey RakshaKätlin AlvelaViola MurdLauri Tabur ja paljud teised.

Konverentsi teine päev oli pühendatud töötubadele. Häirekeskuse peadirektor Kätlin Alvela alustas sisukat päeva töötoaga, mis kandis nime ’’1247: Horisontaalne ametkondadeülene koostöö eriolukorra ja kriisijuhtimise näitel’’.

Alvela rõhutas, kuivõrd oluline on koostöö erinevate ametkondade ja organisatsioonide vahel. ’’Me nägime eriolukorra ajal, kuidas kadusid barjäärid ja takistused ning kõik osapooled olid keskendunud ühisele eesmärgile. Kriisisituatsiooni tagavad edu rahu ajal loodud kontaktid.’’

Kätlin Alvela lõpetas töötoa sõnumiga Eesti kodanikele: ’’Kõige olulisem on hoida iseend ja teisi, märgata, hoolida ning panna tähele. Igasuguse edu taga on koostöö – hoidke üksteist!’’

Sisekaitseakadeemia korraldab teaduskonverentsi aastast 2002 ning ’’Turvaliselt kriisis’’ näol oli tegemist järjekorras 16. konverentsiga.