Uudised

Teaduskeskuse veebiseminaril räägiti kuritegelikul teel saadud vara konfiskeerimisest ja realiseerimisest

teaduskeskuse-veebiseminaril

Sisekaitseakadeemia sisejulgeoleku instituudi teaduskeskus korraldas 30. novembril veebiseminari „Kuritegelikul teel saadud vara konfiskeerimisest ja realiseerimisest“. Seminari modereeris sidusaks tervikuks teaduskeskuse teadur Kaide Tammel.

Teema on praegusel hetkel äärmiselt aktuaalne nii Eestis kui Euroopa Liidus, kus on valmimas uus direktiiv. Seminaril lahati kriminaaltulu mitmest erinevast vaatest. Siseministeeriumi esindaja, Sisekaitseakadeemia vilistlane Mati Ombler kirjeldas oma ettekandes kuritegelikul teel saadud vara konfiskeerimiseni viivat protsessi alates vara tuvastamisest kuni realiseerimise, hävitamise või uuesti kasutusse võtmiseni. Mati andis põhjaliku ülevaate sellest, millised on Eestis tänasel hetkel selles protsessis peituvad probleemid. Koos probleemide kaardistamisega tõi Mati välja ka lahendusettepanekud, millest osad on Siseministeeriumi juhtimisel juba töös ning osad on võetud lähiaja tööplaani. Välisministeeriumi asekantsler Erki Kodar andis põhjaliku ülevaate sanktsioonidest. Viimaseid saavad kehtestada nii rahvusvahelised organisatsioonid kui riigid. Sanktsioonide jõustamine on aga alati riikide õlul. Sanktsioonidel on pikk ajalugu, kuid seoses Ukraina sõjaga on see teema senisest oluliselt suuremat tähelepanu saanud. Venemaa sõjategevuse tõttu Ukrainas on külmutatud nii füüsiliste isikute (üle 1700), ettevõtete (üle 200) ja Vene riigi vara. Viimast on hinnanguliselt 300-500 miljardit eurot, millest Ukraina riigi ülesehitamiseks ei piisa (selle tarbeks arvestatakse praegusel hetkel juba 700 miljardit eurot). Sanktsioonidega ühinenud koalitsioonides käivad arutelud, kas ja kuidas saab hetkel külmutatud vara tulevikus Ukraina ülesehitamiseks kasutada. Antud on sõnum, et enne Venemaale külmutatud varasid ei tagastata, kui Ukrainale tehtud kahju on kompenseeritud.

Kuritegelikul teel saadud tulu realiseerimisest rääkisid seminaril osta.ee portaali juht Kristiana Põld ja Tiia Raadik Politsei- ja Piirivalveametist. Kristiana andis ülevaate osta.ee pikaajalisest koostööst riigiasutustega ning tutvustas vara realiseerimise erinevaid võimalusi. Tiia tegi väga põneva ja mõtlemapaneva ettekande konfiskeeritud vara hoidmise ja realiseerimisega seotud kitsaskohtadest. Seminarile pani punkti Michael Grant, kes töötab USA justiitsministeeriumi prokurörina Washingtonis ning alates 2022. aasta suvest resideerub USA saatkonnas Riias, nõustades Balti riike korruptsiooni, finants- ja küberkuritegevuse tõkestamisel. Michael tegi põhjaliku ettekande sellest, kuidas käsitletakse USA-s kuritegelikku vara, millised on ühendriikides kehtivad üldised põhimõtted selle vara konfiskeerimisel ja realiseerimisel ning kuidas toimub erinevate õiguskaitseasutuste koostöö. USA süsteemil on võrreldes Eesti omaga omajagu eeliseid, nagu näiteks keskne konfiskeeritud vara register, mille loomine hõlbustaks Eestis konfiskeeritud vara haldamiset. Töö Eestis selles suunas käib, kuna vajadus on ilmselgelt olemas ning ka Euroopa Liidu uus direktiiv näeb ette registri loomise.