Uudised

Frontex põhikoolituse lõpuaktus toimus esmakordselt Eestis, Euroopa Liidu piirivalvega liitub 48 uut ametnikku

frontex

Täna lõpetas Frontexi piiri- ja rannikuvalve põhikoolituse 48-liikmeline ametnike rühm erinevatest Euroopa liikmesriikidest pärast kümnekuulist kursust Portugalis. Lõpuaktus toimus Eestis Narvas ning selle avas Frontexi tegevdirektori asetäitja Aija Kalnaja. Aktusel osales ka Politsei- ja Piirivalveameti peadirektor Egert Belitšev ja Sisekaitseakadeemia rektor Kuno Tammearu.

Äsja kursuse lõpetanud ametnikud on nüüd Frontexi alalise korpuse täieõiguslikud liikmed ja ühinevad peagi oma kolleegidega, kes juba töötavad kogu ELi välispiiril ja ELi välistes riikides. Nad on nüüd valmis seisma silmitsi keeruliste ja esilekerkivate väljakutsetega Euroopa Liidu välispiiril ning kaitsma Euroopa vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajanevat ala.

„Teie olete koostöö ja ühtsuse vaimu kehastus, mis on Euroopa piiri- ja rannikuvalve edu jaoks ülioluline. Teie mitmekesine taust ja kogemused rikastavad meie korpust ja suurendavad meie võimet reageerida paljudele stsenaariumidele ELi piiridel,“ ütles Frontexi tegevdirektori asetäitja Aija Kalnaja oma pöördumises ametnike poole. 

„Üksteiselt õppimine on meie töös edu saavutamiseks hädavajalik. Seetõttu loodan, et Eestil on võimalus kestvalt võõrustada Frontexi alalise korpuse põhikoolitust. Meil on väga mitmekesine piir väljakutseid pakkuvate maastike ja tõsiste ohtudega. Ehitame uut infrastruktuuri ja arendame võimekust, et tagada Eesti ja EL turvalisus. Usume kindlalt, et tihe koostöö Frontexi kolleegidega on kasulik meile kõigile,“ sõnas Politsei- ja Piirivalveameti peadirektor Egert Belitšev oma kõnes lõpetajatele.

„Mul on siiras heameel, et Frontexi alalise korpuse põhikoolituse viimane etapp toimus just Eestis. Värsked korpuse liikmed said mitmekülgsed kogemused läbi praktika oma tulevaseks tööks ja selleks vajalikud eeldused ja teadmised pakkus Sisekaitseakadeemia Narvas. Tegu oli uuendusliku lähenemisega ametnike ettevalmistamisel, mis annab senisest parema kvaliteedi,“ sõnas Sisekaitseakadeemia rektor Kuno Tammearu.

Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul annab rahvusvaheline koostöö Frontexiga võimaluse Eestil Euroopa Liidu piiririigina pakkuda unikaalseid tingimusi ja ekspertkogemusi piirihalduse väljaõppeks. „Eesti on suurepärane keskkond, kus meie ühiseid võimekusi ja teadmisi arendada,” lisas ta.

Kümme kuud kestnud koolitus toimus Almada mereväebaasis ning sellele järgnesid praktilised harjutused Lissaboni lennujaamas ja sadamas. Põhikoolitusprogramm on loodud selleks, et anda ametnikele vajalikud teoreetilised ja praktilised pädevused ELi välispiiride tõhusaks haldamiseks, järgides täielikult kehtivaid ELi õigusakte ja eetikastandardeid. Alates piirikontrolli ja -seire tehnikate valdamisest kuni kriisiohjamisoskuste täiustamiseni tagab koolitus, et ametnikud tunnevad hästi kaasaegse piiriturvalisuse keerukust. Eesti oma strateegilise geograafilise asukohaga oli sobivaks keskkonnaks koolituse lõpuetapil.

Frontex toetab ELi liikmesriike ja Schengeni lepinguga ühinenud riike ELi välispiiride haldamisel ja võitluses piiriülese kuritegevusega. Frontex on ELi välispiiridel toimuva piirikontrolli valdkonna tippkeskus, mis jagab teabeandmeid ja teadmisi kõigi liikmesriikidega ning naaberriikidega, mis on mõjutatud kolmandatest riikidest lähtuvast rändest ja piiriülesest kuritegevusest.  

Sisekaitseakadeemia politsei- ja piirivalvekolledž osaleb Frontexi koolitusasutuste võrgustiku töös, kus arendatakse piirivalvurite õppe- ja koolituskavasid ning korraldatakse piirivalvurite osalemised koolitustel. 


Ametlikud fotod baaskoolitusest leiab Frontexi kodulehelt.