Uudised

22. veebruaril avati Sisekaitseakadeemia uus õppehoone

Foto: Maris Tomba

Reedel, 22. veebruaril 2019  avati pidulikult Sisekaitseakadeemia uus õppehoone Tallinnas Maarjamäe ja Pirita-Kose piiril. Samas toimus ka uue rektori, kelleks on Marek Link, ametisse pühitsemise tseremoonia. Hoone avamisele eelnes traditsiooniline vabariigi aastapäevale pühendatud pidulik rivistus, kus akadeemia kadette ja töötajaid tervitasid peaminister Jüri Ratas, siseminister Katri Raik, justiitsminister Urmas Reinsalu ja siseturvalisusametite juhid.

 

Uues hoones on ca 11 000 ruutmeetrit kasulikku pinda. Auditooriumite ja administratiivruumide kõrval on hoones spetsiifilised ruumid siseturvalisuseks vajaliku õppe läbiviimiseks, virtuaalsimulatsioonivahendite kasutamiseks, tuleohutus- jm laboratooriumid, vangla õppekambrid, spordisaalid, siselasketiir jne.

Sisekaitseakadeemia rektori Marek Lingi sõnul seisneb uue maja eelis eelkõige selles, et selles on võimalik viia senisest paremini läbi integreeritud õpet, see tähendab, et pääste-, politsei-, tolli-, vanglaametniku- jm õpet läbivad õppurid saavad koos õppida ja kogemusi vahetada. „Uues hoones on suurenenud just võimalused viia läbi praktilisemat õpet,“ sõnab rektor. „Meie suurimaks uhkuseks uues hoones on Põhja-Euroopas ainulaadne virtuaalsimulatsiooni laborite süsteem, milles 3D tehnoloogia abil on võimalik läbi mängida kogu kriisijuhtimise ahel - alates kõnest häirekeskusesse kuni valitsuskabinetini välja ja seda üsna realistlikes oludes,“ rõhutab Marek Link.

Lisaks paikneb hoones ka suur konverentsikeskus, mille peasaal mahutab 256 osalejat – sellega saab siseturvalisuse ja -julgeoleku valdkond endale võimaluse suurte rahvusvaheliste konverentside Eestisse toomiseks.

Siseminister Katri Raik, kes enne valistsuskabinetiga liitumist oli akadeemia rektor, ütleb, et Sisekaitseakadeemiast algab Eesti turvalisus ning lisaks tugevatele õppejõududele peab parimat võimalikku haridust soosima ka akadeemia füüsiline keskkond. „Üllatav, et just siseturvalisuse kõrgkool Eestis viimasena uue kuue sai,“ ütleb minister. „Uue hoone ehitamisel ja maja kavandamisel on tehtud põhjalik ja hea töö. Rõõmustan, et majas alustab tööd vastvalitud rektor Marek Link, kes on end tõestanud innovatiivse õppejõu ja arendusprorektorina,“ sõnab Katri Raik.

Hoone on valminud Euroopa Regionaalarengu Fondi teadus- ja arendusasutuste ning kõrgkoolide arendusprogrammi ASTRA vahendite toetusel (13,5 miljonit eurot), ülejäänud summad on eraldatud riigieelarvest. Koos uute IT-vahendite, spordiseadmete ja sisustusega läks hoone maksma 19 miljonit eurot.

2016. aastal toimunud arhitektuurivõistluse hoone rajamiseks võitis ideekavand märgusõnaga „Faalanks“, mille oli esitanud meeskond arhitekte büroost Arhitekt11. Uue õppehoone projekt valmis 2017. aasta 20. märtsil ning läbi rahvusvahelise riigihanke leiti ka hoonele ehitaja. 10. juunil sõlmis Sisekaitseakadeemia lepingu ehitusfirmaga Nordecon ja 2017. aasta suve teisel poolel algasid kauaoodatud ehitustööd. 28. novembril 2017 jõuti nurgakivi panekuni. 2018. aasta 16. aprillil peeti uue õppehoone sarikapidu. Hoone rajamiseks on 3,5 aasta jooksul teinud 250 inimest ligi 1 miljon inimtöötundi.

Arhitektuurselt vormilt suursugune ja dünaamiline, olenevalt vaatepunktist nii kaitstud kui ka avatud olemisega, toetab hoone visuaalselt Sisekaitseakadeemia väärtusi. Selges jõulises vormis peegeldub institutsionaalsus, jäädes samas hubaseks ja pakkudes üksuste vahelist sünergiat.

Sisekaitseakadeemia uue õppehoone rajamise peamiseks põhjuseks on olnud vajadus spetsiaalselt kooli eripära ja õppeviisiga arvestava hoone järele. Seni tegutses akadeemia Tallinnas nõukogude okupatsiooni ajal ehitatud ja tollasele ehitusvägede kõrgemale poliitkoolile mõeldud hoonetekompleksis.