Uudised

Eesti panustab Ukraina humanitaardemineerijate ettevalmistamisse

Karafin, Raik ja Pugonen Lvivis

Eile, 14. detsembril 2017 võeti kokku Lvivis, Ukrainas poolteist aastat kestnud projekt, mis toetas rahvusvahelisel tasemel humanitaardemineerijate koolitamissüsteemi loomist ning esimeste kadettide ja instruktorite väljaõpet.

Projekti juhi, Päästeameti demineerimiskeskuse nõunik Arno Pugoneni sõnul on tegemist erilise koostööga, mis on sujunud tõrgeteta. Ettevõtmine on kujunenud planeeritust märkimisväärselt laiemaks, kaasatud on mitte ainult Lvivi vaid ka Harkivi vastava valdkonna ülikool, samuti kohalikud päästeteenistused ning mitmed teised riiklikud struktuurid.

Õppereiside ja koolituste kõrval töötasid Eesti eksperdid koos Ukraina kolleegidega välja õppekava ning mitmed uued ainekavad. Pugoneni kinnitused on demineerimiskoolituse rolli raske üle hinnata: «Osa Ukrainast on sõjas ning me loodame koos Ukraina inimestega sõja lõppu. Just siis algab suuremal määral humanitaardemineerijate töö, mis kestab aastakümneid. Eestis ei ole veel tänagi lõppenud Teise Maailmasõja ajal maa sisse peidetud jälgede likvideerimine.»
Eilsel kohtumisel kinnitasid Lvivi ülikooli prorektor Myroslav Koval ja Sisekaitseakdeemia rektor Katri Raik huvi ja valmisolekut koostööd jätkata. Raigi sõnul otsitakse üheskoos rahastust, et edaspidi saaksid Lvivi esimese kursuse kadetid oma esimese rahvusvahelisele standardile vastava koolituse just Eestis.

Professor Kovali kinnitusel jätab Ukraina demineerijate varustus tänini tugevasti soovida. Eesti koostöö juures tõi prorektor positiivse asjaoluna välja kohalike koolitajate rahvusvahelise kogemuse ning valmisoleku koolitada nii vene kui ka inglise keeles.     

Sisekaitseakadeemia päästekolledži direktor Ain Karafini kinnitusel on Ukraina projekt toetanud ka Eesti-sisest kostööd. Sisekaitseakadeemia avab järgmisel kalendriaastal demineerijate tasemeõppe. Karafini sõnul on tegemist akadeemia esimese täielikult töökohapõhise õppekavaga.

Eestis sai rahvusvahelisele standardile vastava koolituse 17 inimest. Humanitaardemineerimise projekti viisid ellu Lvivi Turvateaduste Ülikool, üks kahest Ukraina ülikoolist, kus sellist õpetust antakse, ja Sisekaitseakadeemia Eestis. Projekt kestis poolteist aastat, seda rahastas Eesti Vabariigi Välisministeerium.