Uudised

Erasmus+ projekt võimaldas päästekolledžil saada rahvusvahelist kogemust

Käeoleval sügistalvel oli päästekolledži õpilastel ja töötajatel hea võimalus Erasmus+ kutseõppe õpirände projekti raames külastada Soome, Saksamaa ja Hollandi kolleege. 

Oktoobris viibisid PÄK õppekorralduse spetsialist Terje Lõomets-Lõoke, instruktor Rene Šimko ja kolm päästja eriala õpilast Markus Mangusson, Eve Kõiv ning Merilyn Tüür Soomes. Külastati Kuopio päästekooli (Pelastusopistu) ning erinevad Soome komandosid. Koju toodi teadmised ohutusalastest juhenditest ja elektriautode uuringutest. Erinevalt Eestis toimuvast õppest täheldati pikemat päästja õppeaega (1,5 aastat), mis sisaldab endas ka parameediku kutse omandamist; erialale kandideerimisel Mental testi läbimist, mis aitab ametisse sobivust välja selgitada; kogu praktilise õppe läbimist koolis päästekomando praktika asemel; päästemeeskonna juhtide rakendamist päästjate koolitamisel; saastevaba kontseptsiooni rakendamist koolis, kus õppetööl saastunud riided on võimalik välja vahetada juba harjutusväljakul. Lisaks kasvas külaskäigust välja harjutusväljakute arendamise koostöövõimalus. 

Novembris külastasid õppekorralduse spetsialist Eleri Aitman, õpetajad Liis Truubon ja Vitali Merkurjev ning külalisõppejõud Kalle Sild Hollandit. Liitusid ka Päästeameti kolleegid Kristjan Kuusk, Rasmus Laar ja Kristina Eesmets. Käidi Hollandi uuringu- ja teaduskeskuses NIPV (Netherlands Institute for Public Safety), ohutus- ja koolituskeskuses Risk Factory, häirekeskustes ja päästekomandodes. Huvitavad tähelepanekud olid muuhulgas, et eksisteerivad õppekeskkonnad elanikkonna (ennekõike koolilaste ja vanurite) ohutusalaseks koolitamiseks Learning by doing põhimõttel ning läbiviimisel on oluline, kuidas ennast tunti programmi läbimise ajal; päästeteenistus toetub suuresti vabatahtlikel, kes saavad kutselistega sama väljaõppe ning uue varustuse esimestena kasutusse; õppes rakendatud rohepöörde tulemusel kasutatakse puidu põletamise asemel gaasisimulaatoreid; päästekorraldaja õpe toimub etappide kaupa ning suur rõhk on iseseisval õppel; päästekorraldajate õppe võimalikult reaalse elu lähedaselt läbi viimiseks teevad harjutustes 112-kõnesid palgatud näitlejad; kõrgelt on arenenud droonide valdkond ja katsetatakse esimesi roboteid päästetöödel (sh demineerimistööd). 

Samal ajal Hollandiga viibisid tasemeõppe juhtivspetsialist Mirjam Vint, õppekorralduse spetsialist Terje Lõomets-Lõoke, kriisireguleerimise ja tuleohutuse õppetooli juhataja-vanemlektor Stella Polikarpus ning  instruktor Rene Šimko Saksamaal. Külastati Berliini päästekooli (Berlin Fire and Rescue Academy), Häirekeskust, Päästeametit (Berliner Feuerwehr) ning õppekomandot (Feuerwache Suarez). Lisaks sellele tutvustati kooli tulevast asukohta (vana lennujaam). Saksamaal on kool osa Päästeametist, õpilaste praktika viiakse läbi kolmes Berliini õppekomandos, kus kutselised päästjad ja praktikandid käivad õppejõudude saatel väljakutsetel; ka päästekorraldajate õpe toimub Häirekeskuses. Meie eelised Saksamaaga võrreldes on kindlasti suurema harjutusväljaku omamine. Saksamaa külastusel õnnestus luua kontakt võimaliku külalisteaduri kandidaadiga. 

Kõik külastused olid silmaringi laiendavad ja koostööd loovad ning  projektis osalejad kutsuvad üles Erasmus+ projektide võimalusi kasutama. 


Artikkel sündis õppereisil käinute ühistööna
 


Soome
Soome

 

Saksamaa
Saksamaa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


holland
Holland