Uudised

KEATi õpilased on vallutanud Sisekaitseakadeemia hoovi

Uppuja päästmine

Tallinna ja Harjumaa eesti- ja venekeelsete koolide kuuendate klasside õpilased kogunevad 4.-5. juunil Sisekaitseakadeemias, et praktikas proovile panna koolitusprogrammis „Kaitse end ja aita teist“ (KEAT) omandatud teadmised.

 

Projekti kõige laiem ja olulisem eesmärk on vähendada noorte vigastuste ja õnnetuste arvu, õpetades nendele eluks vajalikke ohutusalaseid teadmisi ja seda, kuidas ohtusid ette näha ning kuidas hakkama saada erinevates hädaolukordades.

KEAT koolituse läbinud õpilane oskab aidata teisi, tagades seda tehes ka enda ohutuse. Ta oskab käituda tulekahju korral, teab ohutu ujumise põhitõdesid ja oskab uppujat märgates tegutseda. Ta teab kuidas turvaliselt liigelda ning millal helistada hädaabinumbril 112. Samuti on lapsed KEAT programmiga omandanud põhilised esmaabivõtted ning oskavad tegutseda verejooksu, põletuse või luumurru korral.

Akadeemias toimuvatel ohutuspäevadel osaleb kahel päeval ligi 400 õpilast 48 koolist ja meeskonnana läbivad nad kõik ohutusteadmisi kontrollivaid praktilisi punkte.

„Kaitse end  ja aita teist“  ehk KEAT on geniaalne metoodika, kus kõigepealt koolitatakse välja turvalisuse valdkonnas kõik 6. klasside õpilased ja seejärel toimub ohutuslaager iga kooli parimale võistkonnale. KEAT loodi Jõgevamaal peale Estonia praamlaeva katastroofi. Esimesed koolitused ja laager toimusid Jõgevamaal 1995. aastal. Edasi liikus KEAT metoodika 2002. aastal Järvamaale, 2003 Viljandimaale, 2007 Pärnumaale, 2008 Raplamaale jne. 2009. aastal tehti koostööpartnerite vahel esimesed lepingud, aastast 2011 toimib KEAT metoodika ühtse struktuuri alusel üle Eesti päästevaldkonna juhtimisel. Nende aastate jooksul on Eestimaal turvalisuse valdkonnas välja koolitatud kümneid, kui mitte sadu tuhandeid lapsi.

Projekti juhtivpartner on Põhja-Eesti Päästekeskus, kaasatud on Põhja Prefektuur, Põhja Regionaalne Maanteeamet, Eesti Punase Risti Tallinna Selts, Häirekeskus, Elektrilevi, Operation Lifesaver Estonia, Põhja-Eesti Pommigrupp, Kaitseliit jt. Sisekaitseakadeemia on juba aastaid osalenud partnerina, kes ohutuspäevade läbiviimiseks oma territooriumi lahkesti kasutada annab. Loomulikult ootame ka seda, et nii mõnedki tänastest kuuendikest ühel heal päeval meie juurde tagasi tulevad, et siis juba politsei-, pääste-, vangla või maksu-ja tolliametnikuks õppida.