Lõpueksami eesmärk: kontrollida õpilase õppeprotsessi käigus omandatud teoreetilisi teadmisi ja praktilisi oskusi. Lõpueksam koosneb teoreetilisest ja praktilisest osast.
Lõpueksami sooritamisel õpilane:
- oskab kasutada üldisi teadmisi riigi põhikorrast, inimõigustest, avalikku teenistust reguleerivatest õigusaktidest ja vanglaametniku kutse-eetikast;
- oskab kasutada teadmisi kinnipeetava taasühiskonnastamise põhimõtetest, vangla turvasüsteemide tööst ja kasutamisest;
- demonstreerib eesti keele oskust vilunud keelekasutajana ja vene keele oskust algaja keelekasutajana, konfliktide lahendamise ja enesekehtestamise oskust;
- oskab kasutada vangla relvastust, erivahendeid ja ohjeldusmeetmeid;
- demonstreerib järelevalvetoimingute läbiviimise ja esmaabi andmise oskust.
Nõuded eksamile pääsemiseks: läbitud on kõik õppekavas määratud õppeained ja praktikad.
Lõpueksami hindamise põhimõtted: lõpueksami hindamiskriteeriumid ja -meetodid määratakse kindlaks lõpueksami programmis. Õpilane peab tõendama kõigi lõpueksami väljundite saavutamist õppekavas ja lõpueksami programmis kirjeldatud tasemel.
Lõpueksami sisu: üldteadmised riigi põhikorrast ja inimõigustest. Vangistuse täideviimist ja vanglateenistust reguleerivad õigusaktid. Suhtlemistehnikad ja enesekehtestamise viisid. Järelevalvetoimingute läbiviimine. Taktikalised teadmised ja oskused järelevalves. Erialane sõnavara vene keeles. Vahetu sunni kohaldamine.