Uudised

Muljeid õppereisist Poola politsei õppekeskusesse

Poola politsei

Mina ootasin rahvusvahelise politseitöö valikmoodulit eelkõige seetõttu, et kui politsei jõustruktuurina tegutseb ülemaailmselt, siis see aine annab täpsema arusaama, milline on erinevate riikide politseitöö korraldus ning -õpe.

Olin väga rõõmus, kui sain teada, et läheme seda õppeainet läbima just Poola, sest Poola oli minu jaoks tundmatu maa. Ma ei olnud seal ise varem kunagi viibinud. Ma ei kujutanud ka ette, kuidas kõlab poola keel ning veel vähem – kuidas töötab selles riigis politsei ning kuidas viiakse läbi politseialast väljaõpet.

Mul oli Poola politsei suhtes palju eelarvamusi, kuid tänu silmiavavatele vestlustele erinevate politseiametnike ning ka kadettidega Poolas, lükati minu eelarvamused ümber. Näiteks oli üheks eelarvamuseks, et Poola politsei soosib altkäemaksu võtmist, eriti turistidelt, kes on riigist vaid läbisõidul. Sain teada, et altkäemaksu võtmine on Poolas seadusega karistatav ning seda teinud ametnikku ootab ees kohene ametist vabastamine. Kahjuks tõdesid ka kohalikud fakti, et altkäemaksu võtmine ning andmine on neil siiski igapäevane teema ning üldjuhul need olukorrad jäävadki nii-öelda nelja silma vahele.

Mulle meeldis ka õppereisi korralduslik pool. Meeldis, et saime sinna minna kooli transpordiga, milleks oli mugav väikebuss. Bussisõit möödus probleemideta ning kui ma esiti arvasin, et 12 tundi sõitu võib olla surmigav, siis ma eksisin. Nägime väga palju uut ja tegime hulgaliselt peatusi.

Meie eest vastutav Sisekaitseakadeemia õppedistsipliini vanemspetsialist Kristjan Haljasoks oli kogu reisi vältel ülimalt abistav ja toetav. Samuti hoolitses ta juba enne reisi selle eest, et meid ootaks ees mugav ööbimine hotellis Varssavi külje all. Hotell oli ideaalne valik nii hinna kui mugavuse mõttes – sai end mõnuga välja puhata. Lisaks oli hinna sees rikkalik hommikusöök. Samuti on kiiduväärt Haljasoksa sõiduoskused, sest reisi vältel ei tekkinud meil mitte ühtegi liiklusohtlikku olukorda ega suuremat ekslemist. Suhtlemisel aitas väga palju tema keeleoskus, nii inglise kuid ennekõike just vene keele oma.

Legionowo treeningkeskuses

Meid võttis vastu väga tore, abivalmis ja rõõmsameelne Poola Legionowo politsei treeningkeskuse rahvusvaheliste suhete korraldaja Joanna, kes oli nõus kõik sealse programmiga seotud visiidid ja külastused kaasa tegema. Ta oli suurepärane poola-inglise keele tõlk.

Meie majutus oli samuti väga luksuslik – saime kõik eraldi toad, mis koosnesid isiklikust vanntoast ja wc-st ning elutoast, kus olid lisaks voodile ka diivan, tugitool, kirjutuslaud ning televiisor. Majutus oli väga puhas ning viisakas. Tahaksin kiita ka nende toitlustust – söök oli korralik, maitsev ja mitmekesine ning see toodi meile iga kord otse lauda.

Meiega tegeles kolm kadetti, kaks tüdrukut ja üks poiss. Oli märkimisväärne, et nad pidi meiega tegelema oma vabast ajast, kuid neile ei antud kooli poolt selleks erilist võimalust. Õppetööd ja kodutöid oli palju ning meie tulekust teatati neile vaid nädala jagu. Proovisime neid mitte väga koormata ning nii leidsimegi üheskoos mõne tegevuse või ajaveetmise viisi kolmel ettenähtud päeval.

Põnevamaks osaks nii meile kui poola kadettidele oli saunaskäik, sest nende kultuuriruumis käib inimene saunas vaid loetud korrad elu jooksul. Meile määratud politseikooli kadettidel oli väga hea inglise keele oskus ning keelebarjääri ei tekkinud kordagi. Saime suhelda erinevatel teemadel ja avardada nii enda kui ka nende silmaringi nii koolielu kui ka kahe riigi kultuuri ja tavade võrdlemisel.

Meisse suhtuti väga hästi. Väidetavalt juba mitu nädalat enne meie saabumist oli territooriumile üles heisatud Eesti lipp. Sinises vormis Eesti politseikadetid pakkusid suurt huvi, sest meie keel oli nende jaoks võõras ning ka vormielemendid teistmoodi.

Huvitav kogemus

Programm oli väga mahukas, asjalik ja huvitav. Erinevad praktilised tunnid, näiteks enesekaitse ja relvastus, olid väga hästi korraldatud. Oli rõõm tõdeda, et suurem osa elemente kattuvad Sisekaitseakadeemia omadega. Saime läbi teha uusi võtteid ja tegutsemist erinevates olukordades. Näiteks enesekaitses erinevaid harjutusi relvamaketiga – relva kasutamise taktikat, kokkupanemist aja peale ning relvastuses virtuaalreaalsuses laskmist ja erinevaid reaktsioonitaktikaid. Kindlasti võiks tulevikus praktilisi tunde rohkem olla, sest oli näha, et aega ühele tegevusele keskendumiseks jäi minimaalselt.

Saime teada, kuidas toimib sealne õppesüsteem ning millest see koosneb. Väga huvitav oli näha kooli ja õppetöö korraldust nii Legionowo kui ka Szczytno linnades. Samuti oli väga huvitav näha, kuidas näeb välja nende taktikaline laskmiskeskus ning muud taktikaliselt üles ehitatud ruumid, aga ka narkootikumidele ja psühhotroopsetele ainete jaoks ehitatud õpperuumid.

Lisaks õppekorraldusele tutvusime me kooli kõrvalt politseitööga, vestlesime sealse Legionowo politseijaoskonna juhtkonnaga ning tutvusime erinevate ruumide ning ka politseisõidukiga. Meeldis, et kõik inimesed, kes meile oma eriala või tööd tutvustasid, olid meie vastuvõtuks valmistunud väga põhjalikult. Samuti oli meile jäetud piisavalt aega küsimuste esitamiseks või n-ö pärisasjade käega katsumiseks. Näiteks saime lähemalt tutvuda Poola politseisõidukiga või käia linnas asuvate kaamerate videopilte koondavas ruumis. Meeldis ka visiit politseikoerte treeningkeskusesse Sulkowice linnas. Sealgi oldi meie tuleksuks korralikult ette valmistatud ning meile tehti mitmeid erinevaid demonstratsioone.

Kõik olid meie vastu äärmiselt helded, arvestati meie vajaduste ja soovidega ning ka mälestuseks saime hulgaliselt erinevaid meeneid alustades kohvitassidest ning lõpetades helkurite ja pastakatega. Keelebarjääri ei tekkinud kordagi ja kõik ametnikud ning õppejõud olid väga sõbralikud.

Õppereis andis suurepärase kogemuse edaspidiseks politseitööks. Loodan, et ka tulevikus saavad kadetid õppeaja jooksul võimaluse tutvuda välisriigi politsei väljaõppe ja politseitööga.

 

Marion Pettai

Politsei-ja piirivalvekolledži politseiametniku eriala kadett