Uudised

Päästekopter jõudis muuseumist akadeemiasse koju tagasi

päästekopter

Eile õhtul jõudis Tallinna Lennusadama merepäästenäituselt tagasi koju, Sisekaitseakadeemiasse, kunagine piirivalve lennusalga kopter Mi-8T.

1977. aastal ehitatud kopter teenis pikka aega Saksamaal, Eestisse jõudis lennumasin 1996. aastal ning oli kuni 2006. aastani piirivalve lennusalga kasutuses. Pärast seda seisis kopter Murastes akadeemia hoovil kõigile huvilistele uudistamiseks.

Kopter ei ole küll lennukõlblik, ent hoolikalt restaureeritud ja nii oligi see veidi üle aasta Lennusadamas merepäästet tutvustava suurnäituse «Mayday! Mayday! Mayday!» üks peamine eksponaat.

Politsei- ja piirivalvekolledži piirihalduse õppetooli juhataja Piret Teppan on rõõmus, et vana ja väärikas helikopter kolledži juurde tagasi jõudis. «Helikopter on oluline õppe- ja töövahend. Helikopteriga käiakse kontrollimas välispiiri ning see on abiks merepääste väljakutsetel ja inimeste otsimistel. Kadettidel on võimalik, oleneb praktikal toimuvast, lennata helikopteriga kordoni praktika ajal ning SAR ehk merepääste valikaines,» selgitab ta.

Eesti piirivalve õppes on viimaste aastate kõige olulisemaks arenguks just õppekava muutus alates 2017. aastast. Uue õppekava järgi ei ole kutseõppe raames enam eraldi piirivalve õppesuunda, mis tähendab, et õppurid saavad ühtse politseiametniku ettevalmistuse ning peale kutseõpet saavad lõpetanud kadetid minna teenistusse kordonisse, piiripunkti või politseijaoskonda. Enamik tööülesanded on patrullpolitseinikul ning piirivalvuril samad, samuti läbitakse praktika nii kordonis, piiripunktis kui ka jaoskonnas.

«Teisiti öeldes on kõigil kutseõppe lõpetajatel teadmised piiri valvamiseks ja igapäevase turvalisuse tagamiseks. Kõrghariduse vaates jääb võimalus spetsialiseeruda ja õppida piiri valvamist süvitsi, » selgitab Politsei- ja piirivalvekolledži direktor Kalvi Almosen.

«Ajaga kaasas käies õpetame me kasutama uusi tehnoloogilisi vahendeid ja metoodilisi lähenemisi. Taristu vaates on meil Tallinnasse valmimas sarnaselt idapiiriga kõigile nõuetele vastav piirilõik, mida hakatakse just väljaõppes kasutama,» lisab Almosen.

Praegu Sisekaitseakadeemia uue õppekeskuse kõrvale ehitatavale kaasaegsele õppepiirile paigaldatakse erinevad kaamerad, mis hakkavad pilti näitama spetsiaalsesse maismaapiiri klassi. Lisaks on uude õppekeskusse komplekteeritud vajaliku tehnikaga dokumendikontrolli klass, õppedepoos saab tulevikus läbi mängida kõik piiripunktis toimuva