Uudised

Kadett kirjutab: rahvusvaheline koolitus Saksamaa Niedersachseni Politseiakadeemias oli silmi avav

Niedersachseni Politseiakadeemias Hannover Mündenis

Politsei-ja piirivalvekolledži teise kursuse kadett Alvar Prints kirjutab, kuidas temal ja tema kursusekaaslasel Mariliis Roodil oli võimalus oma silmaringi avardada ning osaleda 9.-27. aprillini koolitusel Niedersachseni Politseiakadeemias.

Koolitusel anti väga hea ülevaade Saksamaa politseisüsteemist, mida oli äärmiselt huvitav tundma õppida. Igas liitvabariigis on enda politseiorganisatsioon, millel on erinev taktika ja väljaõpe. Ühtne politsei terves riigis on föderaalpolitsei.

Niedersachseni politseitaktika on üldiselt sarnane sellele, mis on Eestis kasutusel. Erinevad on vaid mõned nüansid. Enesekaitses treenitakse palju küünarnukkide kasutamist. Teleskoopnuiadel on lisakäepide, mida kasutatakse «kaitsepositsiooniks» nuiaga, mille kohustus tekkis läbi poliitika, et nui pole vaid ründerelv, vaid ka kaitseks. Ametnikud, kellega me suhtlesime, sellest vaimustunud polnud.

Taktikaline liikumine ruumides on üldjoontes sama, mis meilgi. Siselasketiirus kasutavad sakslased aga projektorit, mis tähistab tehtud lasu asukoha. Projektoriga saab teha väga palju erinevaid laskeülesandeid – alates klassikalisest märgi laskmisest kuni liikuvate sihtmärkideni nagu ründavad isikud. Selline lasketiir on väljaõppeks äärmiselt hea ning selle kasutamine väga nauditav.

Enesekaitse, politseitaktika ja laskmise väljaõpe on Sisekaitseakadeemias väga heal tasemel, kui võrrelda teiste Euroopa riikidega. Mariliisi ja mind nimetati «salajasteks Eesti eriüksuslasteks», kuna võrreldes teistega on meie tase väga kõrge. Õppejõud, kes andsid koolitusel loenguid, on oma erialade spetsialistid ning loengud olid väga huvitavad.

Teoreetilisi teadmisi seostati osavalt praktiliste näidetega, mis tegi teadmiste omandamise lihtsaks. Põnev oli kuulata teiste riikide kadettide ja ametnike esitlusi nende politseist ja politseikoolidest. See avardas silmaringi ja pakkus mõtlemisainet. Äärmiselt huvitav oli Mali politsei esitlus, sest nad on oma politseiorganisatsiooni alles välja töötamas ning see on sisuliselt algstaadiumis. Mali politseinikud suhtlesid kõigiga, et saada mõtlemisainet, kuidas enda politseisüsteemi paremaks teha.

Käisime Göttingeni politseijaoskonnas tutvumas Göttingeni märulipolitseiga ja nende eriüksuse BFE-ga. Varustus ja taktika on neil suuresti sama, mis meil, välja arvatud, et massirahutustel nad kilpe ei kasuta. Seda põhjusega, et psühholoogiliselt on inimesel lihtsam asju visata ning ametnike suunas jalalööke teha, kui neil on kilbid ees. Üllatusena tõdesime, et Eesti on politsei andmebaaside arenguga väga heal järjel. Saksamaal on politseiautodes info saamiseks vaid raadiosidevahendid.

Rõõmu tegi ka see, et koolitusel jäeti piisavalt vaba aega. Nii oli võimalik käia matkadel, külastada teisi linnu, käia matisaalis sakslaste treeningutel jpm. Koolis on kõigile kasutamiseks jalgrattad ja rulluisud, mis on äärmiselt hea võimalus omalkäel ümbruskonnas ringi vaadata. Interneti kättesaadavus oli tihti probleemiks, sest ligipääs netile oli sisuliselt vaid arvutiklassi arvutites ja kui tähtede ning planeetide järjestus oli õige, siis ka ühiselamu toas WiFiga. Sellega arvestasime, sest meid hoiatati ette.

Toitlustus koolitusel oli meile jaoks üsna kesine, sest me pole harjunud sööma nii palju võileibu, kui sakslastel kombeks. Hommikusöögiks on võileivad. Lõunaks on toekas eine ja õhtusöögiks on taas võileivad. See on sakslaste toitumiskultuur ja tahtis lihtsalt harjumist. Ühiselamus oli aga igal korrusel ühiskasutatav köök mikrolaineahju, pliidi, veekeetja ja külmkapiga, seega ise toidu valmistamine polnud probleem. Kaupade hinnad olid Saksamaal kohati madalamad kui Eestis.

Kokkuvõtteks julgen kindlasti sellist väliskoolitust kõikidele kadettidele soovitada. Kolm nädalat on ka õige pikkus, sest vähema ajaga ei kata kõiki teemasid ja pikem aeg nõuab rohkem pühendumist. Nüüdseks on mul paljudes riikides kontakte, kellega võin ühendust võtta, kui on küsimusi nt seadusandluse, politsei või muu säärase kohta. Ja silmaring on palju laiem, sest ega mul polnud varem aimugi, kuidas teistes riikides asi toimub. Saksamaa politseinikud unistavad või püüdlevad selle poole, et politsei väljaõpe liiguks igas riigis ühte suunda (seadusandluse ja kultuuri mööndustega), sest nii oleks rahvusvaheline koostöö lihtsam.

Sellelt koolituselt saadud teadmised on kindlasti tulevases töös abiks ning seda eriti veel siis, kui lähen tulevikus tööle ametikohale, mis keskendub  rahvusvahelisele koostööle.

 

Fotol figureerivad Alam-Saksi siseminister, Niedersacheni politseiakadeemia direktor, õppejõud ja koolituse korraldajad ning politseiametnikud ja kadetid Malist, Poolast, Ungarist, Norrast, Tšehhist, Lätist, Eestist, Hispaaniast, Rumeeniast ja Horvaatiast.