Uudised

Sisekaitseakadeemia on jõudmas mehitamata lendudega uuele professionaalsele tasemele

droon

Sisekaitseakadeemia ja Lennuakadeemia teevad ettevalmistusi, et saada esimesteks Eesti riigiasutuseks, kes mehitamata õhusõidukite käitamiseks on täielikult rakendanud EASA (European Union Aviation Safety Agency) reeglistikke erikategoorias LUC (Licht UAS operator Certificate) tasemel. Selleks on loomisel ühine käitamisorganisatsioon koos vajaliku dokumentatsiooniga, mis peab rakendamiseks saama Transpordiameti poolse heakskiidu.

Kõik professionaalse mehitamata lennuvahendi (EOS C VTOL) tüübikoolitusel osalejad on Sisekaitseakadeemias 2022.a moodustatud lennumeeskonna liikmed, kes Lennuakadeemiaga sõlmitud koostööleppe raames läbisid pool aastat tagasi Euroopa Liidus kohustusliku avatud kategooria väljaõppe ja erikategooria kaugpiloodi baasteooria kursuse. Tulevikus saavad neist instruktorid-koolitajad, kes hakkavad Sisekaitseakadeemias viima läbi kaugpilootide väljaõpet EOS C VTOL süsteemi kasutamiseks.

Tüübikoolitus on lennuvahendi tootja poolt läbi viidav kursus, kus õpitakse süviti tundma selle süsteemi eripära ja võimalusi ning efektiivset ja ohutut kasutamist. Enamuse kursuse mahust moodustavad praktilised lennud.

Tänaseks on droonidest alias UAV’dest saanud igapäevased töövahendid ka sisejulgeolekut tagavate ametnike tegevuses. Sisekaitseakadeemia uus mehitamata lennuk EOS C VTOL (pildil) viib meie võimalused uuele professionaalsele tasemele. Tootja andmete järgi on see lennuk võimeline läbima 190 km vahemaad, maksimaalne lennuaeg on ca 3 h, praktiline missiooni ulatus ca 50 km ja lennukõrgus kuni 4,5 km. See süsteem on mõeldud eelkõige teadus- ja arendustegevuseks, kuid vajadusel saab see teatud juhtudel olema operatiivselt rakendatud ka siseturvalisuse teenistusse.