Uudised

Sisekaitseakadeemia spordieeskujud - Leho Pendi teekond ja püsimine tõstespordi tipus

L. Pent foto

Peres lapsi kasvatav ja Tallinna vanglas töötav Leho Pent õpib Sisekaitseakadeemia justiitskolledži teisel kursusel korrektsiooni erialal ning on suutnud kõige selle kõrvalt jätkata osalemist tippspordis. Eesti edetabelis hoiab ta Sinclairi punktide alusel Mart Seimi järel teist kohta, koondislasena on käinud Eestit viimase 18 aasta vältel tiitlivõistlustel esindamas väga palju kordi.

2023. aasta aasta kevadel saavutas Leho EMil -89kg kaaluklassis 10. koha, rebides 145 kg ja tõugates 177 kg. Sügisesel MMil õnnestus kogusummat 1 kg võrra tõsta (150+173). Foto ongi tehtud Leho Saudi-Araabias MMil viibimise ajal.

Leho Penti on mitmel korral tunnustatud ka Sisekaitseakadeemia semestri spordistipendiumiga.

Avaldame sügissemestril tehtud intervjuu.

 

 

Millist treeningute mahtu selliste tulemuste ja järjestikuste Eesti rekordite püstitamine Sinult nõuab? 

Treenida võiks alati rohkem,  aga treeningute juures on sama oluline jälgida ka seda, et jõuaks treeningutest välja puhata. Praegu kasutan iga vaba võimalust treenimiseks ja nädalas tuleb mul umbes kuus kuni kaheksa trenni. Pühapäev on enamasti puhkepäev, aga teinekord treenin ka pühapäeviti.

Kuidas leidsid tee tõstespordi juurde ja miks on see nii pikalt Sind enda küljes hoidnud?

Noorena meeldis mulle üleüldiselt sporti teha, tegelesin kergejõustikuga ja jalgpalliga, aga neljandas klassis kutsus sõber mind klassikalise tõstmise trenni. Algus oli küll raske, sest teised poisid olid minust vanemad ja tugevamad ning tõstmine on tehniliselt väga keeruline ala. Kuid tulemused hakkasid kiirelt kasvama ja mulle väga meeldis see tunne kui suutsin aina suuremaid raskuseid tõstes võita neid poisse, kes mind varem võitsid.

Kuidas üle saada raskematest perioodidest, mil on mõttes kõrgel tasemel võistlemisest loobuda?

Tippspordis tuleb kindlasti paljudel sportlastel ette raskeid aegu. Võistlemine mulle enamasti meeldib, päris loobumise mõtteid mul ei ole veel olnud. Vahel olen teinud võistlemisest pikemaid pause küll, aga eesmärgiga valmistuda mingiks suuremaks väljakutseks.

Milliste abivahendite või treeninguid toetavate nippide üle oled rõõmus ja mida oleks võinud juba varem kasutusele võtta?

Eks neid asju ikka on, aga enamik asju on niivõrd erialaspetsiifilised, et inimene, kes klassikalise tõstmisega ise ei tegele sellest aru ei saaks. Treeningutes tuleb tihti teatud muudatusi teha selleks, et tekitada lihastele stressi, mis tekitab  vajaduse kiiremini edasi arendada, et muutunud olukorraga kohaneda.

Mida saad teha enda spordiala propageerimiseks?

Küllaltki keeruline küsimus. Eks mida suuremaid tulemusi tõstan, millest on põhjust kirjutada, seda enam suureneb ka inimeste teadlikkus. Kui tulevikus rohkem vaba aega tekib, siis kindlasti proovin kätt ka treenerina.

Kuidas õpingute kõrvalt sportimiseks või sportimise kõrvalt õpinguteks aega leida?

Koolis käia mulle meeldib. Õppimine ei ole kunagi vastukarva olnud, aga vahepeal otsustasin rohkem keskenduda treenimisele. Akadeemia puhul mulle meeldibki see, et kui õppimise ajal saab pea tööd, siis pärast kooli saan minna trenni inimlikul ajal ja nautida treeningut. Õppeainetest on sellel aastal minu jaoks kõige paeluvam kriminoloogia.

Milliste spordialadega veel tõstmisele lisaks tegeled ja mis võistlusele järgmisel korral akadeemiat esindama lähed? 

Võrkpall meeldib, aga kõige lihtsam on akadeemiat esindada jõutõstmises, mille alad on minu jaoks suhteliselt tuttavad mida ma oma treeningutesse ka aeg-ajalt sisse võtan. Osalenud olen nii vanglateenistuse võistlustel kui jõustruktuuride võistlustel ja SELLi mängudel.

Millised on Sinu unistused puhkuseks ja kas need on ka täitunud või täitumas?

Ma ei ole sellele kunagi mõelnud. Treeninglaager on minu jaoks mingis mõttes nagu puhkus, sest seal saan keskenduda sellele, mis mulle kõige enam meeldib ja muud elulised tegemised ja mured jäävad koju.

Soovime kogu akadeemia perega Lehole edukat treenimist ja võistlemist ka edaspidi, et saaksime pöidlad pihus kaasa elada, kui meie tudeng kõrgetasemelistel võistlustel kaasa lööb.

Leho Penti küsitles Sisekaitseakadeemia spordijuht Epp Jalakas.