Sündmused

Integreeritud haridusmudeli seminar

Info

Sündmuse alguskuupäev
Sündmuse lõpukuupäev
Sündmuse kategooria
Sündmuse teema
Sisekaitseakadeemia integreeritud haridusmudel
Koht
Sisekaitseakadeemia, Kase 61

Kirjeldus

Sisekaitseakadeemia on Siseministeeriumi hallatav rakenduskõrgkool, kus toimub siseturvalisusealane kutseharidus-, rakenduskõrgharidus- ja magistriõpe.

Vaatamata sellele, et akadeemia ühendab siseturvalisuse eri valdkondade õppe ühte institutsiooni, mis on rahvusvahelises kontekstis üsna haruldane, on toimunud nelja valdkonna (politsei ja piirivalve, pääste, vanglateenistuse ning maksunduse ja tolli) õpe seniajani suhteliselt eraldiseisvalt. Seda on soodustanud kolledžite süsteem ja nende võrdlemisi suur autonoomia, ajalooline taust, paiknemine neljas (alates 2017. aastast kolmes) asukohas ning iga kolledži tihe kontakt peamiselt vaid oma vahetu(te) partnerameti(te)ga.

Siseturvalisuse valdkonnad on erinevad, osal neist on kokkulangevusi ja kokkupuutepunkte rohkem, teistel vähem. Samas tagavad kõik need valdkonnad koosmõjus ja -tegevuses riigisisese turvalisuse. Uued rahvusvahelised (näiteks erinevad hübriidohud), aga ka siseriiklikud probleemid (näiteks pidevalt vähenev rahvaarv) tingivad vajaduse palju tihedamaks koostööks ja integratsiooniks kogu siseturvalisuse valdkonnas ja ka väljaõppesüsteemis.

Lisaks tasemeõppele tuleb ühtsesse tervikusse kuuluvana vaadelda ka üldhariduskoolide sisekaitseõpet ja täiendusõpet. Siseturvalisuse laiem ja terviklikum käsitlus on laiapõhjalise riigikaitse kontekstis väga oluline ja sellega tuleb õppe kavandamisel arvestada.


Sisekaitseakadeemia on kavandanud ühe oma strateegilise tegevussuunana ühtse integreeritud siseturvalisuse
haridusmudeli väljatöötamise
.

Keskendume eelkõige järgmistele aspektidele:
• õppimisvõimaluste kirjeldamisele ja avardamisele õppekavade süsteemi kontekstis;
• õppetöö korraldusele, et see oleks võimalikult paindlik ja eri sihtrühmadega arvestav;
• õppe tihedamale integreerimisele siseturvalisuse eri valdkondade vahel.

Teised haridusvaldkonna aspektid, sh praktikakorraldus, õppejõudude koolitus, õppematerjalidega seonduv jms, ei ole selle käsitluse fookuses ega leia siinkohal süsteemset kajastamist. Haridusmudeli väljatöötamisse on panustanud rektoraadi liikmed, kõigi kolledžite ja instituudi õppejõud ja töötajad, seda arutati 2018. aasta veebruaris talveakadeemias. See variant on haridusmudeli lühiversioon, täisversioon põhjalikumate selgituste ja analüüsidega on kättesaadav SKA koduleheküljel. Mudeli kirjeldusele on lisatud rakenduskava aastateks 2018–2020.